Пн, 2024-12-23, 15:10


Головна Реєстрація RSS PDA   18+
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Аналітика, статті, публіцистика » Історична розвідка

Кінний Полк Чорних Запорожців


Кінний полк Чорних Запорожців це був один з найстарших кінних полків армії УНР. Свій родовід він починає з Кінної Сотні 2-го Запорозького полку.
В лютому 1918, після того як українські військові частини покинули Київ, на базі решток тих частин створено Окремий Запорізький Загін, який очолив ґенерал майор Констянтин Присовський, начштабу - полк. Вержбицький. Загін складалася з двох куренів піхоти (К-данти: Загродський і Болбочан) та куреня кінноти (полк. Петрів) плюс артилєрія і другі технічні частини.
Коли після договору з Німцями і австрійцями відбито від большевиків Київ і запорозький загін розгорнувся в Дивізію, то при 2-гому Запорозькому піхотному полку створено Кінну Сотню, яку очолив сотник Римський Корсаків. Сотня була створена на базі команди кінних розвідчиків бувшого Богунівського полку, до якої додано кількох кіннотчиків які були в полку. (Майор Микола Отрешко-Арський "До статті Сотн. А. Кущинського: Коротка генеза історії Сердюцьких формацій". Журнал ВІСТІ, Орган Військово-політичної думки, Крайової Управи Братства кол. Вояків 1 УД УНА в Німеччині. Ч. 108, стор. 131-132).
В складі 2-го пішого полку сотня брала участь в кампанії на лівому березі Дніпра і потім в Кримському поході. Сотня під командою сотн. Римського-Корсаківа складалася з трьох чот якими командували хорунжі Борис Шевченко, Петро Дяченко та Сисун.
Після Кримського походу запорожці були розташовані на кордоні з Росією. Про це полковник Дяченко пише так: "В боях під Картушином, Камінською Слободою та в інших містах відзначилась особливо кінна сотня. Це був час, коли не дивлячись на мирний стан, продовжувалась війна на кордонах Московчини". (Полк. Чорний Запорожець: "Чорні Запорожці". ВІСТІ, Ч. 3-4 (89-90) стор. 39).
Під час повстання проти гетьмана кінна сотня розгортається в кінний ім. Отамана Петра Болбочана Дивізіон, включивши в свої лави кінних повстанців в районів Решетилівки і Білоцерківки (Полтавщина). (Полк. Чорний запрожець. Вище подана стаття).
В січні 1919 року, сотник Волох заарештував полковника Болбочана і очолив запорозький корпус. Тоді кінний ім. Отамана Петра Болбочана Дивізіон був змушений змінити свою назву і переіменувався в Кінний Полк Чорних Запорожців. Сотник Римський-Корсаків був змушений покинути полк щоби уникнути репресій з боку Волоха, і команду над полком обняв поручник Петро Дяченко, який ним командувава аж до кінця Визвольних Війн. Всю кампанію 1919 року полк був в складі спершу запорозького корпусу а потім запрозької групи, де разом з 6-тим Кінним Полком Ім. Кошового Гордієнка творив 3-ту Окрему Кінну Бригаду тієї ж групи. Кінний полк Чорних запорожців носив в той час номер 5. Наприкінці квітня 1919 року полк начисляв 200 шабель (Тинченко, Ярослав: "Українське Офіцерство: Шляхи скорботи та забуття 1917-1921 рр." Київ 1995, Тиражувальний центр, стор. 221-222 та таблиці 5 і 6.).
При кінці 1919 року, рештки армії вирушають в Перший Зимовий Похід, з ними рушили і чорношличники, які в той щас мали такий командний склад: Командир полку - пор. Дяченко, 1-ий заступник - сотн. Божко, 2-гий заступник - Пор. Броже, ад'ютант – хор. М'якота, к-р 1-ої сотні – хор. Богаєвський, к-р 2-ої сотні – хор. Нестеренко, к-р 3-ої сотні – пор. Соловйов, к-р 4-ої сотні – хор. Бурба, к-р кулеметної сотні – хор. Щербина, к-р гарматної батереї – хор. Чорниця, к-р господарської сотні – пор. Токар. Склад полку: 212 шабель, 11 тяжких кулеметів на станках, 9 легких і гармата. Разом 419 козаків і офіцерів. Під час Зимового Походу при полку формується пластунська (пішша) сотня, якою командує хор. Плужник. За п'ять місяців Зимового Походу полк пройшов понад 2.000 км. За цей час мав 20 боїв і багато сутичок з денікінцями і червоноармійцями. При кінці Зимового походу полк мав поверх 500 чоловік і під час бою виставляв 250 шабель, 2 гармати, 12 тяжких кулеметів на станках і 15 легких, та до 100 багнетів пластунської сотні. ( Полк. Чорний запорожець. Цит. праця.).
Під час боїв у 1920 році полк спершу входив в склад Окремої Кінної дивізії а потім був частиною 1-шої Запорізької Дивізії. Як згадує полк. Дященко у своїй статті "Чорні Запорожці", яка появилася в журналі Вісті, так як подано вище, бойовий склад полку на 12-го листопада 1920 року був такий: 5 кінних сотень – 380 шабель, кулеметна сотня – 12 тяжких кулеметів на станках, гарматний курінь – 6 гармат, пластунський курінь - 400 багнетів, кулеметна сотня пластунів – 8 тяжких кулеметів, санітарна чота – лікар Азарова, ветеринарна чота – пор. Лікар Чупляк, культ.освітний старшина пор. Ранюк, полкова оркестра – хор. Малиновський.

Бойові операції армії УНР тривали аж до 20 листопада 1920 року, потім армія була змушена перейти на окуповану поляками Галичину, де була розброєна та інтернована. Полк Чорних Запорожців проіснував в таборах інтернованих аж до 1924 року, коли армія була розпущена.


Ігор Василик

Український дослідник з Аргентини

Поширити в соцмережах:
Категорія: Історична розвідка | Додав: holos |
Дата публікації: 2010-03-25 | Переглядів: 238040 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]