Fr, 2022-08-19, 16:00


Головна Реєстрація RSS PDA   18+
Вітаю Вас, Guest
Головна » Статті » Аналітика, статті, публіцистика » Аналітика

Ударні хвилі при відкритті шампанського вивчили фізики

ударні хвилі відкриття шампанське Моделювання показало, що гази, які вириваються назовні при відкритті пляшки шампанського, рухаються швидше звуку, створюючи ударні хвилі, які складаються один з одним, утворюючи диски Маха.

Гра шампанського починається з "зародження" — нуклеації – бульбашок на скляній стінці. Відриваючись від цієї опори, вони піднімаються до поверхні і лопаються, вивільняючи укладений всередині газ і створюючи звук. При відкритті пляшки все відбувається різко, за лічені мілісекунди, наповнюючи повітря вуглекислим газом і домішками, що створюють впізнаваний аромат. Фізики змоделювали цей процес в деталях, виявивши, що він супроводжується короткочасною появою ударних хвиль і дисків Маха. Дослідження готується до публікації в журналі Physics of Fluids, але вже доступне в Інтернеті.

Як тільки пробка перестає стримувати внутрішній тиск, потоки починають вириватися з горлечка на надзвуковій швидкості, створюючи ударні хвилі. Цей процес змоделювала команда французьких та індійських фізиків на чолі з Жераром Ліже-Белером (Gerard Liger-Belair) з Реймського університету Шампань — Арденни. "Сподіваємося, це дасть деякі цікаві зачіпки для інших дослідників, – говорить учений. – Звичайну пляшку шампанського можна розглядати як міні-лабораторію".

ударні хвилі відкриття шампанське

Комп’ютерна симуляція продемонструвала, що все розвивається в три етапи. На першому нічого не відбувається: поки пробка міцно сидить в шийці, вона утримує високий тиск, який не дозволяє газам вивільнятися з рідини. На другому пробка видаляється, і бульбашки стрімко піднімаються до поверхні.

У щілини між пробкою і шийкою виникають потоки газів, які вириваються на швидкостях, що перевищують швидкість звуку, і створюють серію ударних хвиль. Далі ці ударні хвилі комбінуються один з одним, на короткий час утворюючи диски Маха — повторювані структури, знайомі багатьом по знімках працюючих реактивних двигунів. Нарешті, швидкість руху газів падає нижче звукової, а тиск всередині пляшки вирівнюється з атмосферним.

Поширити в соцмережах:
Категорія: Аналітика | Додав: admin |
Дата публікації: 2022-06-25 | Переглядів: 21020 | Теги: ударні, шампанське, хвилі, відкриття | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]