Чт, 2025-03-20, 00:41


Головна Реєстрація RSS PDA   18+
Вітаю Вас, Гість
Новини України
Курси валют в Україні
Прогнози погоди
Новини росії
Навіны Беларусі
Новини світу
Новини економіки
Новини культури та освіти
Новини релігії
Новини спорту
Новини кіно: анонси, скандали, актори
Новини шоу-бізнесу: сенсації, курйози, фото, світське життя
Новини медицини. Здоров'я. Лікарські дива
Новини науки і технології
Автоновини: авто та транспорт
Кримінальні новини і надзвичайні новини
Новини про відпочинок і туризм
Катастрофи та природні катаклізми
Іноземні видання по-українськи
Иностранная пресса по-русски
Цікаві інтерв'ю
Історія українських земель
Відеоматеріали
Анонси. Повідомлення. Прес-релізи
Онлайн ТБ - цікаві телеканали на "Голос UA на РФ" у прямому ефірі
КІНОЗАЛ - фільми і програми українських каналів онлайн
Біографії. Довідки. Рецепти
Новини бізнесу
Дискусії: політичні, національні, любовні і психологічні
Мода, стиль і краса
Все про нерухомість
Архів-календар
«  Березень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Головна » 2025 » Березень » 10 » Лауреатів Шевченківської премії 2025 року оголосили
10:21
Лауреатів Шевченківської премії 2025 року оголосили
Інші останні Новини України на сайті holosUA.com/

Іздрик, Казарін, Кадирова та інші. Оголосили лавреатів Шевченківської премії 2025

 Лавреатами Національної премії імені Тараса Шевченка стали поет Юрко Іздрик, публіцист Павло Казарін, скульпторка Жанна Кадирова, виконавиця класичної музики Богдана Півненко, композитор Олександр Шимко, команда проєкту "Петриківський розпис: на захисті ідентичності", автори фільму "Довбуш" та оперний постановник Василь Вовкун. Указ про присудження Премій оприлюднено на сайті Президента.

Капітула Національної премії імені Шевченка розпочала нагородження лавреатів, традиційно в день народження поета і художника, іменем якого названа.

УП.Культура повідомляє про переможців в режимі прямої трансляції.

Лавреатом у галузі "Театральне мистецтво" ... знову не став режисер Максим Голенко. Премію вручили директору іншого львівського театру, керівнику Львівської Національної опери Василю Вовкуну за низку творів: оперу "Лис Микита" (музика І.Небесного, лібрето В.Вовкуна, 2020 р.), балет "Тіні забутих предків" (музика І.Небесного, лібрето В.Вовкуна, 2023 р.), модерн-балет "Пізнай себе!" (музика Д.Данова, лібрето В.Вовкуна, 2022 р.), театралізовану кантата "Псальми війни!" (музика Є.Станковича, лібрето В.Вовкуна, 2023 р.).

Минулоріч за театральну Премію Шевченка змагались режисери Іван Уривський ("Конотопська відьма") та Максим Голенко ("Зерносховище"). Переміг Уривський.

Лавреатом Національної премії імені Шевченка в номінації "Публіцистика" оголошено автора Української правди, публіциста, сержанта ЗСУ Павла Казаріна. Його відзначили за серію публіцистичних текстів для Української правди.

Окрім колонок на УП, Павло є автором збірки есеїв "Дикий Захід Східної Європи". Вона була видана напередодні повномасштабного вторгнення і стала "Книгою року ВВС" у 2022 році. Павло також нагороджений премією імені Георгія Гонгадзе та премією імені Юрія Шевельова. З перших днів повномасштабного вторгнення Павло приєднався до ЗСУ і вже четвертий рік захищає Україну.

В номінації "Музичне мистецтво" оголошено двох лавреатів. Це Богдана Півненко, авторка концертних програм і виконавиця, яка була подана до нагороди Національним ансамблем солістів "Київська камерата".

А також лавреатом Премії став композитор Олександр Шимко. На здобуття Премії було подано його твір "Вирій", "сакральна містерія для мішаного хору, автентичних голосів, сопрано та симфонічного оркестру на стародавні молитви, біблійні та українські народні тексти".

В новій для Премії категорії "Декоративно-прикладне мистецтво" лавреатами стала команда проєкту "Петриківський розпис: на захисті ідентичності": Валентина Карпець-Єрмолаєва, Андрій Пікуш, Марія Пікуш, Наталія Рибак.

Вперше за останні 20 років лавреаткою Національної премії Шевченка у галузі "Візуальне мистецтво" стала жінка. Це сучасна художниця, скульпторка, що осмислює публічні простори Жанна Кадирова. Офіційно її відзначили за проєкт "Траєкторія польотів".

В останнє жінку відзначали цією премією рівно 20 років тому у складі групи скульпторів. Це була архітекторка Зарема Нагаєва, учасниця команди проєкту "Відродження" у Сімферополі.

Лавреатом у номінації "Кіно" оголошено команду фільму "Довбуш": режисера і сценариста Олеся Саніна, оператора-постановника Сергія Михальчука і композиторку Аллу Загайкевич.

У прокат стрічка вийшла в серпні 2023 року і за перші 8 тижнів на неї було продано майже пів мільйона квитків.

Переможцем Шевченківської премії у номінації "Література" оголошено поета і збурювача поборників суспільної моралі Юрія Іздрика. Його відзначили за книгу поезій "Колекція" видану 2023 року.

На Премії представлені 7 номінацій: "Література"; "Літературознавство і мистецтвознавство", "Публіцистика, журналістика", "Музичне мистецтво", "Візуальні мистецтва", "Кіномистецтво", "Театральне мистецтво". Цьогоріч до переліку номінацій додали "Декоративно-прикладне мистецтво".

Кожному лавреатові Національної премії Шевченка вручаються диплом, почесний знак та виплачується грошова винагорода, яка цьогоріч становить приблизно 467,2 тисячі гривень.

До чинної Капітули Національної премії імені Тараса Шевченка входять філолог і письменник Дмитро Чистяк, театральний критик Сергій Васильєв, театральна критикиня Ганна Веселовська, фотохудожник Ігор Гайдай, художник Олекса Манн, політичний журналіст Вадим Карп’як, мистецтвознавиця Олена Кашуба-Вольвач, народна майстриня Валентина Корнієнко, поет Василь Кузан, письменник Андрій Любка, вокаліст групи ТНМК Олег (Фагот) Михайлюта, письменниця Олеся Мудрак-Ковалів, акторка Іванна Сахно, живописець Віктор Сидоренко, диригент Володимир Сіренко, композиторка Богдана Фроляк, керівник кінофестивалю "Молодість" Андрій Халпахчі, оперна солістка Анжеліна Швачка. Очолює Капітулу колишній міністр культури, а нині директор Національного театру Франка Євген Нищук.

Історія Національної премії імені Тараса Шевченка

Шевченківська премія (так її прийнято називати поза офіційними документами) вважається найвищою мистецькою відзнакою в Україні. Свого часу її отримували Ліна Костенко, Іван Дзюба, Олесь Гончар, Платон Майборода, Георгій Якутович, Борис Лятошинський, Микола Вінграновський, гурти "Даха Браха" та "Пікардійська терція", літературознавець Юрій Шевельов та багато інших.

Національна премія України імені Тараса Шевченка стала національною 1999 року.

До 1999 року вона називалась "Державна" і заснували її в радянському союзі в період хрущовської відлиги. В рік свого заснування — 1961 — вона називалась "Республіканською", а пізніше отримала назву "Державна".

Першим головою комітету саме Національної премії в незалежній Україні був літературознавець, дисидент Іван Дзюба.

Президент Володимир Зеленський підписав указ про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2025 рік. Відзнаку отримали діячі культури, мистецтва, літератури та журналістики.

Серед лауреатів цього року:

    Василь Вовкун – за оперу “Лис Микита”, балети “Тіні забутих предків” та “Пізнай себе!”
    Юрій Іздрик – за книгу поезій “Колекція”
    Жанна Кадирова – за виставку “Траєкторія польотів”
    Павло Казарін – за публіцистичний проєкт воєнного часу
    Майстри петриківського розпису – за мистецький проєкт “Петриківський розпис: на захисті ідентичності”
    Богдана Півненко – за концертні програми 2019-2024 років
    Олександр Санін, Сергій Михальчук, Алла Загайкевич – за фільм “Довбуш”
    Олександр Шимко – за сакральну містерію “Вирій”.

Офіс президента

Розмір премії у 2025 році становить 484 480 гривень.

 Творити те, що дає захист кожному українському серцю, коли важко, коли страшно, коли боляче. Творити те, що оберігає нашу ідентичність, те, що ніколи не зможуть у нас забрати. Те, що об’єднує українців сьогодні. На фронті, у наших містах, містечках чи селах – ми знаходимо хвилини й можливості, аби прочитати наші книжки, послухати нашу музику, доторкнутися до свого, українського, мистецтва, — виголосив промову президент Володимир Зеленський під час церемонії нагородження.

Джерело: указ президента

За матеріалами Голос UA на РФ
Також читайте:
Категорія: Новини України | Переглядів: 262 | Додав: adminA
Всього коментарів: 0
ЗАЛИШ СВІЙ КОМЕНТАР ПРО ЦЮ НОВИНУ
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ТВОЯ ДУМКА ВАЖЛИВА ДЛЯ СВІТУ, ХАЙ ПРО НЕЇ ЗНАЮТЬ ВСІ