Нд, 2025-01-26, 09:46


Головна Реєстрація RSS PDA   18+
Вітаю Вас, Гість
Новини України
Курси валют в Україні
Прогнози погоди
Новини росії
Навіны Беларусі
Новини світу
Новини економіки
Новини культури та освіти
Новини релігії
Новини спорту
Новини кіно: анонси, скандали, актори
Новини шоу-бізнесу: сенсації, курйози, фото, світське життя
Новини медицини. Здоров'я. Лікарські дива
Новини науки і технології
Автоновини: авто та транспорт
Кримінальні новини і надзвичайні новини
Новини про відпочинок і туризм
Катастрофи та природні катаклізми
Іноземні видання по-українськи
Иностранная пресса по-русски
Цікаві інтерв'ю
Історія українських земель
Відеоматеріали
Анонси. Повідомлення. Прес-релізи
Онлайн ТБ - цікаві телеканали на "Голос UA на РФ" у прямому ефірі
КІНОЗАЛ - фільми і програми українських каналів онлайн
Біографії. Довідки. Рецепти
Новини бізнесу
Дискусії: політичні, національні, любовні і психологічні
Мода, стиль і краса
Все про нерухомість
Архів-календар
Головна » 2012 » Січень » 6 » У православних і греко-католиків України сьогодні - Багата кутя
17:05
У православних і греко-католиків України сьогодні - Багата кутя
Інші останні Новини релігії на сайті holosUA.com/

Сьогодні Україна і весь православний світ, який живе за Юліанським календарем, відзначають Святвечір, або Багату кутю. Цього дня завершується Пилипівський, або Різдвяний піст.

На столі має бути 12 пісних страв, на честь 12 апостолів. Обов'язковими на передріздвяній вечері має бути кутя та узвар. Постують далеко не всі українці, але накривати на стіл 12 пісних страв на Святвечір вже стало традицією для всієї України.

Загалом традиції святкування надвечір'я Різдва мають однаковий характер по всій Україні, а відмінність у південних та північних областях пояснюється впливом інших культур. Багато із самобутніх звичаїв втратилися або призабулися внаслідок масових депортацій українців з їхніх етнічних земель або через радянську атеїзацію.

Та попри все, українці сьогодні по-новому відкривають себе для Бога, рідні традиції та обряди.

А з першою зіркою вже можна колядувати. За біблійним переказом, саме вона вказала волхвам місце народження Ісуса.

Обряд колядування має ще дохристиянське коріння, коли наші пращури вшановували Сонце святом Коляди. Коли приходять колядники, важливо першим до хати впустити хлопця. Згідно зі звичаєм, він принесе в домівку мир та добробут.

Увечері в храмах почнуться урочисті богослужіння, що нагадують про велику подію, з якої почався відлік нової доби.

Існує на Святвечір і погодне повір'я: якщо на Багату кутю іній чи сніг – то літо буде дощовим.

Голова УГКЦ: було б добре, щоб голос різдвяної коляди не переставав лунати в наших домівках

"Для нас, християн, дуже важливо, щоб нові звичаї і способи відзначення Різдва зберегли глибокий християнський зміст святкування народження воплоченого Бога, який замешкав у людському тілі. Я б у жодному разі не хотів, щоб перестала лунати українська коляда, бо це глибокий голос українського народу, феномен української культури". Про це сказав Голова УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) в інтерв'ю "5 національному інформаційному телеканалу", – інформує Департамент інформації УГКЦ.

Голова УГКЦ зауважив, що Різдво сьогодні часто комерціалізується, "втрачаючи при цьому християнське значення". Блаженніший Святослав висловив думку, що коляда повинна висвітлювати людські сучасні потреби, проблеми, сподівання і водночас зберігати тяглість різдвяної радості.

"Було б добре, якби за допомогою сучасних засобів спілкування коляда могла передаватися з одного куточка світу в інший і була перекладеною різними мовами, щоб голос різдвяної коляди ніколи не переставав лунати в наших домівках, родинах і церквах, підтримуючи дух Різдва", – підсумував Предстоятель УГКЦ.

"Середовищем, у якому зародився український вертеп, була Києво-Могилянська академія. Цей важливий інтелектуальний центр почав у XVI ст. ставити вистави на біблійні сюжети, персонажі яких посідають вагоме місце в таїнстві народження Христа. Більшість із цих героїв вітали Боже Дитя, однак декотрі відкидали Його", - заявив голова УГКЦ Блаженніший Святослав.

Першоієрарх УГКЦ зазначив, що саме через персонажів, присутніх у вертепному дійстві, студенти Києво-Могилянської академії намагалися оздоровити тодішнє суспільство, висміюючи суспільні вади і намагаючись пропагувати християнській зміст таїнства воплочення Христа.

"Погоджуюся з позицією Українського католицького університету щодо перегляду характеру і змісту сучасних вертепів. Адже щоб вертеп був живим, він повинен відзеркалювати сучасну культуру, а з нею і сучасні хиби суспільства", – сказав Голова УГКЦ.

На думку Блаженнішого Святослава, у вертепному дійстві не потрібно акцентувати уваги на негативах суспільства XVI ст, а шукати їх у сьогоденні.

"Варто ввести нових дійових осіб до вертепу. Наприклад, бізнесмена, який задля швидкої комерційної вигоди готовий продати не лише Христа, а й сімейні, національні та культурні цінності", – наголосив Предстоятель УГКЦ.

На його переконання, сьогодні ці вади не обов'язково повинні бути пов'язані з особою жида, адже людство живе вже іншими категоріями.

"Вважаю, що нам потрібно позбуватися духу антисемітизму, який колись існував, і зберегти дух різдвяного вертепу часів Києво-Могилянської академії, котрий сьогодні був би живим, промовистим і актуальним для сучасного українця", – додав Голова Церкви.

За матеріалами Голос UA на РФ
Також читайте:
Категорія: Новини релігії | Переглядів: 1031 | Додав: admin | Теги: Багата кутя
Всього коментарів: 0
ЗАЛИШ СВІЙ КОМЕНТАР ПРО ЦЮ НОВИНУ
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ТВОЯ ДУМКА ВАЖЛИВА ДЛЯ СВІТУ, ХАЙ ПРО НЕЇ ЗНАЮТЬ ВСІ