Пт, 2024-11-22, 19:20


Головна Реєстрація RSS PDA   18+
Вітаю Вас, Гість
Новини України
Курси валют в Україні
Прогнози погоди
Новини росії
Навіны Беларусі
Новини світу
Новини економіки
Новини культури та освіти
Новини релігії
Новини спорту
Новини кіно: анонси, скандали, актори
Новини шоу-бізнесу: сенсації, курйози, фото, світське життя
Новини медицини. Здоров'я. Лікарські дива
Новини науки і технології
Автоновини: авто та транспорт
Кримінальні новини і надзвичайні новини
Новини про відпочинок і туризм
Катастрофи та природні катаклізми
Іноземні видання по-українськи
Иностранная пресса по-русски
Цікаві інтерв'ю
Історія українських земель
Відеоматеріали
Анонси. Повідомлення. Прес-релізи
Онлайн ТБ - цікаві телеканали на "Голос UA на РФ" у прямому ефірі
КІНОЗАЛ - фільми і програми українських каналів онлайн
Біографії. Довідки. Рецепти
Новини бізнесу
Дискусії: політичні, національні, любовні і психологічні
Мода, стиль і краса
Все про нерухомість
Архів-календар
Головна » 2015 » Липень » 29 » Україна відзначає 150-річчя митрополита Шептицького
16:04
Україна відзначає 150-річчя митрополита Шептицького
Інші останні Новини України на сайті holosUA.com/

Сьогодні, 29 липня, у Львові в присутності президента України Петра Порошенка відкрили пам'ятник митрополиту Української греко-католицької церкви Андрею Шептицькому, передає "Інтерфакс-Україна".

"Сьогодні ми з вами відновлюємо історичну справедливість і нарешті відкриваємо монумент митрополиту Шептицькому у Львові. Але найкращий пам'ятник владиці - це незалежна Україна, яка йде в сім'ю європейських народів", - сказав президент на церемонії відкриття монумента.

За словами глави держави, такі люди, як митрополит Андрей, "дорогі для нації і становлять золотий запас України".

"Шептицький на основі церковної структури створив прообраз національного українського організму. За часів митрополита Андрея Україна ще була розділена між сусідами, і де-юре Україна в ті часи ще не виникла. Але де-факто держава вже існувала саме в тих межах, що й греко-католицька церква", - сказав Порошенко.

Він додав, що за часів терору проти церкви митрополит Андрей Шептицький "показував приклад безстрашного непохитного наслідування Христу".

"Своїм життям він довів, що ідоли завжди падають, а віра, надія, любов залишаються з нами, і Господь Бог теж залишається з нами. Упевнений, що ми подолаємо всі випробування, впевнений, що ті випробування, які виникли перед боголюбивим українським народом, зникнуть. Здійсниться пророцтво митрополита Андрея, яке він висловив у свій передсмертний час - пророцтво про Україну: Україна звільниться від занепаду і стане державою сильною, об'єднаною, величною, яка буде нарівні з іншими високорозвиненими державами", - сказав президент.

Уряд встановить 20 стипендій імені Шептицького

Кабінет міністрів України приймає рішення про встановлення 20 стипендій імені митрополита Андрея Шептицького, в розмірі 2,2 тис. грн на місяць на особу. Про це заявив прем`єр-міністр України Арсеній Яценюк на засіданні уряду, передає УНІАН.

"Уряд сьогодні приймає рішення щодо встановлення іменних стипендій імені Андрея Шептицького. Це буде 20 іменних стипендій для тих українських міністерських програм, які будуть вивчати зі східної України західну Україну і з західної України - східну. Річна стипендія на 12 місяців, 20 українських студентів отримають таку стипендію в розмірі 2,2 тис грн на місяць кожному", - сказав він.

Також, за словами глави уряду, за результатами проведеної Кабміном наради прийнято рішення про створення музею Андрея Шептицького.

"Тому Міністерству культури разом з Львівською ОДА дано доручення невідкладно підготувати план заходів і фінансування щодо створення в Україні музею митрополита Андрея Шептицького", - долав він.

Довідка

Андрей Шепти́цький (мирське ім'я Роман Марія Александер Шептицький) народився 29 липня 1865 року в селі Прилбичі поблизу Львова. Нащадок польського графського роду. Вчився вдома і в Кракові. Поступив на службу в австро-угорське військо, але внаслідок слабкого здоров'я через кілька місяців залишив службу. Закінчив юридичний факультет Вроцлавського університету, 1888 року отримав ступінь доктора права. Під час навчання їздив до Італії, де був прийнятий Львом XII, а також до Росії, до Києва та Москви, де спілкувався з представниками українського націоналістичного руху.

1888 року прийняв чернецтво, долучившись до ордену Святого Василія (василіанів). Прийняв ім'я Андрей. З 22 серпня 1892 року - священик у Перемишлі, потім у Добромилі. Вчився в єзуїтській семінарії в Кракові, отримавши ступінь доктора теології 1894 року. З 20 червня 1896-го - ігумен монастиря Святого Онуфрія у Львові. 1899 року був призначений імператором Францем Йосипом I єпископом Станіславським. З 17 грудня 1900-го митрополит Галицький, архієпископ Львівський і єпископ Кам'янець-Подільський (інтронізація відбулася 17.1.1901).

Займався політикою, був депутатом Галицького сейму, австрійської Палати Панів.

Під час першої світової, коли після галицької битви Львів був узятий російськими військами, Шептицький залишився зі своєю паствою. 19 вересня 1914 року його заарештувала російська окупаційна влада, звинувативши в антиросійській агітації, і вислала углиб Росії. Перебував у засланні в Києві, Новгороді, Курську, а потім в ув'язненні в Спасо-Євфимієвському монастирі в Суздалі.

Незабаром після Лютневої революції звільнений Тимчасовим урядом за пропозицією міністра юстиції Олександра Керенського. 29-31 травня 1917 року скликав Собор російської греко-католицької церкви, призначивши своїм екзархом у Росії ієромонаха студита Леоніда Федорова.

27 вересня 1939 року у Прилбичах брат Шептицького Лев, його дружина, всі члени сім'ї та селяни, що працювали у Шептицьких - усього 13 осіб - були розстріляні НКВС, над родовою усипальницею Шептицьких було вчинено наругу, фамільний маєток Шептицьких розорено, знищено цінні стародавні документи.

У червні 1940 року Шептицький звернувся з листом до Йосипа Сталіна, протестуючи проти пропаганди безбожжя у школах.

Шептицького дуже шанували євреї. Чудово володів письмовим і розмовним івритом.

Під час гітлерівської окупації Шептицький брав участь у порятунку понад сотні єврейських дітей і кількох сімей єврейських рабинів, розпорядившись сховати їх у своїй резиденції, монастирях і церквах єпархії, зокрема рабина Львова Давида Кахане, якого переховували в Соборі святого Юра. Активну допомогу також надавали селяни навколишніх сіл, що приносили харчі, а також ченці та черниці, які забезпечували притулок рабинам та їхнім сім'ям.

Наприкінці літа 1942 року Шептицький організував кампанію порятунку євреїв. Це, здебільшого, були люди, що втікали з гетто або з Янівського табору. 14 серпня 1944 року 2 тисячі єврейських дітей було таємно вивезено до різних монастирів. Їх переховували у криптах, у монастирських школах, дитячих притулках Львова та околиць, їм було видано фальшиві посвідчення про хрещення.

Своєю багаторічною діяльністю митрополит Андрей Шептицький завдав остаточного удару москвофільству в середовищі галицького духовенства, органічно пов’язав діяльність греко-католицької церкви з українським національно-визвольним рухом першої половини ХХ ст. Він є автором учення про історичну місію української церкви у справі відновлення єдності східної та західної церков.

Крім того, Шептицький був ще й відомим меценатом: заснував Національний музей у Львові, Земельний банк, народну українську лікарню (на той час єдину у Львові), Греко-католицьку богословську академію у Львові (1928), що стала єдиним у Польщі українським вишем. Був послідовним противником політичного терору.

Передбачаючи гоніння з боку радянської влади, Шептицький домігся призначення своїм наступником Йосипа Сліпого, ректора Львівської Богословської Академії, і хіротонізував його на єпископа.

Шептицький помер 1 листопада 1944 року у Львові. Похований в крипті Собору святого Юра.

За матеріалами Голос UA на РФ
Також читайте:
Категорія: Новини України | Переглядів: 874 | Додав: adminA | Теги: Україна, 150-річчя митрополита Шептицького
Всього коментарів: 0
ЗАЛИШ СВІЙ КОМЕНТАР ПРО ЦЮ НОВИНУ
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ТВОЯ ДУМКА ВАЖЛИВА ДЛЯ СВІТУ, ХАЙ ПРО НЕЇ ЗНАЮТЬ ВСІ